Uygulamalı Bilimler Fakültesi

Prof. Dr. Ahmet Diken

02 Nisan 1965 Bingöl-Solhan ilçesi Arakonak Beldesinde doğdu. Bingöl İmam Hatip Lisesinden mezun oldu. 1985 yılında kaydolduğu Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Aynı yıl Selçuk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü “Yönetim ve Organizasyon” Anabilim Dalı Araştırma Görevliliği sınavını kazandı. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde 1993 yılında yüksek lisans ve 1996 yılında doktorayı bitirdi. Yüksek Lisansını “Profesyonel ve İşletme Sahibi Yöneticilerin  Başarı ve Erk Güdüleri ( Teorik ve Ampirik  Bir Araştırma)”, doktorasını ise, Toplam Kalite Yönetimi ve Hizmet Sektöründe Bir Uygulama konusunda tamamladı.

Askerlik  hizmetimi yedek subay olarak yaptı. Askerlik sonrası çeşitli özel sektörde işletmelerinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı. Konya Büyükşehir Belediye başkanlığına danışmanlık yaptı.

2005 yılında tekrar Selçuk Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. 2009 yılında İşletme Yönetim Organizasyon Anabilim Dalında Doçent, 2014 yılında aynı alanda Profesör oldu. 2011 yılında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünde göreve başladı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurucu müdürü olarak görev yaptı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmanın yanısıra Bölüm Başkanlıkları, Yüksekokul ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliğini yaptı. 19.02.2018 tarihinde Uygulamalı Bilimler Fakültesi Dekanı olarak göreve başladı. Necmettin Erbakan Üniversite Senato  ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak halen göreve devam etmektedir. Evli ve üç çocuğu olup, İngilizce ve Arapça bilmektedir.

Yayımlanmış iki kitabı, ulusal ve uluslar arası dergilerde makaleleri, yurt dışı ve yurt içinde sunulan bildirileri, ulusal ve yerel gazetelerde yayınlanan çeşitli yazıları bulunmaktadır.