Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Doç. Dr. Yakup Kaya

      1979  Konya/Seydişehir doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Konya’da, lise öğrenimini Sivas’ta tamamlamıştır. Lisans eğitimini 2002 yılında İstanbul Üniversitesi  Tarih Bölümünde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Öğretmenliği Anabilin dalında 2003 yılında Yüksek Lisans eğitimini , Erciyes Üniversitesi Tarih Anabilim Dalında 2012 yılında doktora eğitimini  tamamlamıştır.
      2003-2013 yılları arasında Kayseri’de tarih öğretmeni olarak çalıştı. 2013-2019 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yaptı.  2019 Yılında Doçent  unvanını aldı. Halen  Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarih Bölümü Türkiye Cumhuriyeti Anabilim Dalında görev yapmaktadır.
      Kaya’nın uzmanlık alanında yayımlanmış bir kitabı ve yedi adet editoryal çalışması, ulusal ve uluslararası  bir çok makale, kitap bölümü ve bildirisi bulunmaktadır. Kaya’nın  ilgi alanını Türk Dış Politikası ve Türkiye’nin Demokratikleşmesi oluşturmaktadır. Kaya,  TRT Radyo 1, Kontv ve Kanal 42 gibi ulusal ve bölgesel radyo ve televizyonlarda Türk siyasi tarihi ve Türk dış politikası ile ilgili programlara katılmıştır.  Medeniyet ve Toplum dergisinin  editör kurulunda yer almaktadır. Kaya, halen Türkiye yazarlar birliği Konya şubesi üyeliğini de sürdürmektedir.