Matematik-Bilgisayar Bölümüne Hoşgeldiniz

Güçlü bir alt yapı ile donanmış, uluslararası düzeyde araştırmalar yapabilecek, matematiksel düşünceyi özümsemiş ve aldığı bilgisayar eğitimi ile gerek bilim gerekse toplum ve iş yaşamında saygın yerler edinebilecek, çok yönlü düşünebilen, yaratıcı, seçkin, daima gelişime ve değişime açık bireyler yetiştirmeyi vizyon edinmiş bir bölüm olarak bilime, teknolojik gelişmelere ve topluma ışık tutmayı hedeflemekteyiz. Bölümümüz bu vizyon doğrultusunda; 2014-2015 eğitim öğretim yılında Fen Fakültesi bünyesinde Matematik-Bilgisayar Bilimleri Bölümü olarak lisans eğitimine ve Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde Matematik Ana Bilim Dalı olarak yüksek lisans eğitimine başlamıştır.

Çağın gereksinimleri dikkate alınarak geliştirilen akademik programımız; zorunlu dersler ile temel matematik ve bilgisayar bilgisini geliştirmeyi, geniş bir yelpazeye sahip olan seçmeli dersler aracılığıyla da öğrencilerin kariyer ve iş hedefleri doğrultusunda bilgisayar teknolojisiyle donatılmış bir matematikçi veya matematik bilgisiyle güçlendirilmiş bir bilgisayarcı olarak kendilerini geliştirmelerine imkan sağlamaktadır. Programımız, öğrencilere matematik ve bilgisayar bilimlerinin modern ideallerini takip eden matematiksel bir bakış açısı kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle programın % 70'lik kısmını teorik ve uygulamalı matematik dersleri, % 30'luk kısmını ise bilgisayar dersleri oluşturmaktadır. Akademik gelişimlerinin yanı sıra öğrencilerinin kişisel gelişimini de önemseyen bölümümüz, Matematik-Bilgisayar Topluluğu aracılığı ve seçkin, dinamik güler yüzlü kadrosuyla öğrencilerin sosyalleşmesine, özgüveni yüksek, sorumluluk sahibi ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Bölümümüz; Analiz ve Fonksiyonlar Teorisi, Cebir ve Sayılar Teorisi, Geometri, Topoloji ve Uygulamalı Matematik olmak üzere beş ana bilim dalından oluşmaktadır. Bununla birlikte çift ana dal ve yan dal programları ile öğrencilerin kendilerini çok yönlü olarak geliştirmelerine ve disiplinler arası çalışabilmelerine destek vermektedir. Bölümümüz öğrencileri, Bilgisayar Mühendisliği başta olmak üzere ilgi duydukları pek çok bölümde çift ana dal ve yan dal eğitimi alma imkanına sahiptir.

Bölümümüzü başarı ile tamamlayan öğrenciler pek çok devlet ve özel sektör kurumundaki bilgi işlem merkezleri veya diğer birimlerde sistem analisti, sistem uzmanı, sistem yöneticisi, programlamacı, proje geliştirici veya yazılım uzmanı gibi pozisyonlarda; bankacılık ve sigortacılık sektöründe; borsa, finans ve sermaye piyasası gibi aracı kurumlarda görev alabilmektedirler. Ayrıca akademik kariyer yapmayı tercih edenler üniversitelerin Matematik-Bilgisayar ve Matematik bölümlerinde öğretim elemanı olarak görev alabilmektedirler.