Ereğli Ziraat Fakültesi

Prof. Dr. Önder Türkmen

Prof. Dr. Önder Türkmen 1967 yılında Manisa ili Selendi ilçesinde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Uşak’ta tamamladı. Lise eğitimini 1984 yılında Burdur İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. Lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nde 1988 yılında tamamladı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde 1989-1998 yıllarında Araştırma Görevlisi olarak, 1998-2006 yıllarında da Yrd. Doç. Dr. olarak görev aldı. Yüksek Lisansını 1991 yılında, Doktorasını 1998 yılında aynı Üniversite’de tamamladı.
 
Selçuk Üniversitesi'nde 2006-2011 yılları arasında Doç. Dr. olarak, 2011 yılından bu yana Prof. Dr. unvanı ile çalışmalarına devam etti. Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanlığı ile Sebze Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerinde bulundu. Akademik çalışmalarını genelde sebze ıslahı konularında yoğunlaştırdı. Çalışmalarından pek çok sebze çeşidi tescil almış olup farklı firmalar tarafından ticarileştirildi. Yönetiminde tamamlanmış toplam 34 adet yüksek lisans ve doktora tezi bulunmaktadır.
 
Alanında 30’dan fazla SCI makale olmak üzere 200’ün üzerinde bilimsel çalışması uluslararası-ulusal dergi ve bilimsel toplantılarda sunuldu. Çalışma alanlarında uluslararası kitap bölümü yazarlıkları görevinde bulundu. Ulusal ve uluslararası kongre ve sempozyumlarda düzenleme kurulunda, hakem kurulunda veya kongre-sempozyum başkanı olarak görev aldı. Pek çok bilimsel projelerde araştırmacı, danışman veya proje yürütücüsü olarak görev aldı. Evli ve dört çocuk babasıdır.
 
 
İletişim: [email protected]