TR | EN

Bağlantılar

Hakkında

 

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ AHMET KELEŞOĞLU İLAHİYAT FAKÜLTESİ

Tarihçe

Fakültemiz 24 Kasım 1962 yılında Yüksek İslam Enstitüsü adıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 4 yıllık öğretmen yetiştiren bir kurum olarak öğretime açılmış ve ilk mezunlarını 1966 yılında vermiştir. Konya Yüksek İslam Enstitüsü, YÖK kurulduktan sonra 20 Temmuz 1982 tarihinde Selçuk Üniversitesi’ne bağlanarak İlahiyat Fakültesine dönüştürülmüştür.

7 Aralık 2011 tarihli ve 2011/2620 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 27 Aralık 2011 tarihinde 28155 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanması üzerine, Fakültemiz Konya Üniversitesi'ne bağlanmıştır.

Fakültemiz 3 ay 15 gün Konya Üniversitesi adı altında eğitime devam ettikten sonra 11 Nisan 2012 tarih 28261 sayı ile Resmi Gazete'de yayımlanan 6287 nolu Kanunun 20. maddesinin yürürlüğe girmesiyle Konya Üniversitesi’nin ismi Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Son olarak Resmi Gazete'de yayımlanan 26 Eylül 2016 tarihli ve 2016/9270 sayılı kararnamenin ekinde yer alan Madde-2 uyarınca Fakültemizin ismi 1 Kasım 2016 tarihinde Ahmet Keleşoğlu İlahiyat Fakültesi olarak değiştirilmiştir.

Fakültemiz mezunları, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve İmam Hatip Liseleri meslek dersleri öğretmeni olarak çalışabilmekte, ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı çeşitli birimlerde görev alabilmektedirler. Öğretmen olacak olan İlahiyat Lisans Programı mezunları, aldıkları pedagojik formasyon eğitimi ile daha ehliyetli ve nitelikli öğretmenler olarak yetişmiş olacaktır.

Fakültemizde %30 Arapça İlahiyat ve %100 Arapça İlahiyat olmak üzere iki lisans programı bulunmaktadır. Ayrıca Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne bağlı olarak 19 alanda Yüksek Lisans ve Doktora programı yürütülmektedir.

Fakültemizde bilgisayar laboratuvarları, yemekhane, spor salonu, öğrenci kulüpleri ve kantin hizmetleri ile öğrencilerimizin her türlü sosyal faaliyetlerine imkan tanınmaktadır. Ayrıca fakültemizde yerleşmiş bir bilgi işlem ortamı sayesinde öğrencilerimize gerek kayıt gerekse not öğrenimleri konusunda çağın gerektirdiği internet ayrıcalığını sunmaktadır.

Akademik Personelimiz:

Profesör Dr.: 42

Doçent Dr.: 13

Doktor Öğretim Üyesi: 16

Öğr. Gör. Dr.: 4

Öğr. Gör.: 6

Arş. Gör. Dr.: 3

Arş. Gör.: 10

Arş. Gör. 35. Madde: 10

Yabancı Uyruklu Öğr. Elemanı: 7 (3’ü Doktor Öğretim Üyesi statüsündedir)

TOPLAM: 112

Bölümlerimiz:

Temel İslam Bilimleri Bölümü

Anabilim Dalları: Kur'an-ı Kerim Okuma ve Kıraat İlmi, Tefsir, Hadis, Kelam, Tasavvuf, İslam Hukuku, Arap Dili ve Belağatı, İslam Mezhepler Tarihi

Felsefe ve Din Bilimleri Bölümü

Anabilim Dalları: İslam Felsefesi, Din Felsefesi, Mantık, Din Sosyolojisi, Din Psikolojisi, Din Eğitimi, Dinler Tarihi, Felsefe Tarihi

İslam Tarihi ve Sanatları Bölümü

Anabilim Dalları: İslam Tarihi, Türk-İslam Sanatları Tarihi, Türk-İslam Edebiyatı, Türk Din Musikisi, Türk Süsleme ve Hat Sanatları

Kütüphane

Kütüphane otomasyonuna kayıtlı kitap toplamı bugün itibariyle 81.288; okuma salonundaki dergiler ve depodaki kitaplarla beraber tamamı 100.000 civarındadır.

Arapça ve Osmanlıca Nadir Eserler yaklaşık 10.000 civarında. Bunlar da pdf olarak dijital ortama aktarılıyor. Katalog tarama yapanlar tarafından istediklerinde üyelik oturumu açarak kütüphaneye gelmeden bilgisayarlarına indirilebilmektedir.

308 adet yazma eserimiz mevcut bunlar da dijital ortama aktarılmış olarak elimizde mevcut ve isteyen kullanıcılarımız dijital olarak talep edebilir.

Kütüphanemiz başta İlahiyat alanı olmak üzere Sosyal Bilimler açısından bölgenin en önemli kütüphanesi konumundadır. Öğrencilerimize ve araştırmacılara kendilerini geliştirme imkanı sunmaktadır. Rahat bir okuma salonu bulunmaktadır.

Öğrenci Sayımız:

Dünyanın 7 kıtasından olmak üzere 66 ülkeden 280’i yabancı uyruklu olmak yaklaşık 2600 öğrenci eğitim görmektedir.

Binamızın Süreçleri:

24 Kasım 1962 yılında kurulan Yüksek İslam Enstitüsü, bugünkü Beşyol’daki Konya Anadolu İmam Hatip Lisesi (1951) A Blok binasında eğitim öğretime başlamıştır. Merhum Hacıveyiszade Mustafa Efendi’nin öncülüğünde “İmam Hatip Okulu, Yüksek İslam Enstitüsü, Talebe Yurtları Tesis ve Yaşatma Cemiyeti”nin yardımlarıyla Meram Yeni Yol üzerindeki vakıf arazisine eski binamızın temeli 1967’de atılmış ve 1972 yılında tamamlanarak buraya taşınılmıştır.

“Manevi Değerleri Koruma ve İlim Yayma Cemiyeti”nin büyük gayretleri ile Yüksek İslam Enstitüsü Camii yapımı başlamış ve 1974 senesinde ibadete açılmıştır. Minaresi ise, bu iki cemiyetin kurulumunu sağladığı Türk Anadolu Vakfı (1972) tarafından 1977 yılında yapılmıştır.

1997 senesinde binamız yeterli gelmediği için Prof. Dr. Mehmet Aydın Beyin dekanlığı döneminde, İlahiyat Fakültesi Vakfı öncülüğünde, eski binaya bitişik ek bina yapılmıştır. Bu dönemde Camimizde de kapsamlı bir tadilat yapılmıştır.

2004-2006 yılları arasında merhum Prof. Dr. Ahmet Önkal Beyin dekanlığı döneminde ise, 1972’den beri iyice yıpranmış olan eski binada kapsamlı bir iyileştirme yapılmıştır.

Yenilenmiş binamızın yapımı görüşmeleri, 2006 yılında, hayırsever ve merhum Hacı Ahmet Keleşoğlu tarafından yapımına başlanan Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi inşaatı ile rahmetli Prof. Dr. Ahmet Önkal’ın dekanlık döneminde başlamıştır.

2010 senesinde o zaman Başbakan şu an Cumhurbaşkanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi, Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi açılış töreninde, rahmetli Hacı Ahmet Keleşoğlu’ndan İlahiyat Fakültesi binası ve Camii’ni yeniden yapma sözünü almıştır.

25 Kasım 2017 tarihinde Fakültemizin temeli atıldı. 2019 Nisanında / Ramazanında tamamlanan B ve C bloklara geçici olarak taşınıldı. Aralık 2019’da ise A blok bitti ve Ocak 2020’de de binanın tamamına yerleşildi.

Taç kapı: Özbekistan’ın Semerkand şehrindeki Registan Meydanı’nda “U” şeklinde yapılmış olan Uluğ Bey, Şirdor ve Tillakari Medrese’lerinin Taç kapılarından esinlenerek yapılmıştır. Taç kapıda

وَقُلْ رَبِّ اَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَاَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَلْ لِي مِنْ لَدُنْكَ سُلْطَاناً نَصِيراً

“Rabbim! Girilecek yere doğrulukla girmemi, Çıkılacak yerden de doğrulukla çıkmamı sağla, bana katından yardımcı bir güç ver!” (İsra 17/80) ayeti yazılıdır.

Bina İstatistiki Bilgiler

A, B, C olmak üzere üç ana bloktan oluşmaktadır

Bina kapalı alanı: 50.500 m2’dir (55.000 m2 blok ara boşlukları dahil)

Bodrum -1 ve -2 katlar otopark: 17.700 m2. Yaklaşık 300 araçlıktır.

Otopark düşüldüğünde bina kapalı kısım net kullanım alanı: 32.800 m2’dir

1. Katta: Urmevî ve Hâdimî Salonları:  2. Katta : Vefâ ve Hacıveyiszâde Salonları: 3. Katta : Hâmid Efendi ve Hoca Fakîh Salonları (175’şer kişilik)

Mevlânâ ve Konevî Salonları (250’şer kişilik)

Nezahat Keleşoğlu Konferans Salonu (500 kişilik)

Spor Salonu

Okuma Salonu (400 m2)

Kütüphane 830 m2 + dış kısım (150 m2)

Yemekhane

6 Adet Fuaye alanı

Kantin (400 m2)

2 Adet Mescit (Bay-Bayan)

Musiki Çalışma Odası

Kur'an Okuma-Dinleme Odası

5 Adet Çok Amaçlı Salon

2 Adet Bilgisayar Laboratuvarı

39 Adet Derslik (24 kişi ile 90 kişi arası değişen sayılarda)

Dekanlık Toplantı Salonu

Toplantı Salonu

Ahmet ve Nezahat Keleşoğlu Vakıf Odası

Lisansüstü Savunma Odası

2 Adet UZEM Stüdyo

Sanat Atölyesi

Toplam hoca odası: 131 adettir