Üniversitemizde Öğrenim Gören Uluslararası Öğrenciler Bilgilendirildi

01.12.2021
Uluslararası Öğrenciler Koordinatörlüğü
 

Üniversitemiz Uluslararası Öğrenci Koordinatörlüğü tarafından “Uluslararası Öğrencilik Sürecinde Hak ve Yükümlülükler Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleştirildi.

Üniversitemizde öğrenim gören uluslararası öğrencileri, hak ve yükümlülükleri noktasında bilgilendirmek amacıyla düzenlenen etkinlikte, Konya Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri öğrencilerle bir araya geldi. Toplantının açılışında konuşan İl Göç İdaresi Müdürü Zeki Afşin Buzcu, Türkiye’nin yaklaşık 185 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yaptığını aktararak, “Özellikle üniversitelerimize, dünya üzerindeki tüm ülkelerden talep artıyor. Sevgili arkadaşlar, sizler bizim için birer gönül elçisisiniz. Mezun olduğunuzda kendi ülkelerinizde çok önemli görevlerde bulunacaksınız. O günler geldiğinde, ülkelerimiz arasında kurulan bağlarla biz yaptığımız işin doğruluğunu anlayacağız” dedi.Üniversitemizde uluslararasılaşmaya önem verildiğinin altını çizen Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, “Uluslararasılaşmanın önemli bir bölümünü de uluslararası öğrenciler konusu oluşturuyor. Biz uluslararası öğrencilerimizi misafirlerimiz olarak görüyor, onların ülkemizden ayrılırken bir dost olarak ayrılması için ne gerekiyorsa yapmaya çalışıyoruz. Kıymetli öğrencilerimiz, yabancı bir ülkeye gittiğinizde elinizden ilk tutan, sizin dostunuz olur. Biz de başlangıçta sizin elinizden tutmak için buradayız. Türkiye’deki öğrencilik hayatınızda sorun yaşamamak için bu tür çalışmalar sizin için çok önemli. Bizler herhangi bir sorun yaşamamanız, ülkemizden mutlu ayrılmanız için maddi manevi ne gerekiyorsa yapıyoruz. Hepinize, dost ülke Türkiye’ye hoş geldiniz diyor, toplantının verimli geçmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. 

Açılış konuşmalarının ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri öğrencilere uyum faaliyetleri, ikamet izni, farklı öğrencilerin hak ve yükümlülükleri konularında sunumlarını gerçekleştirdi. Program, öğrencilerin sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.

Paylaş