Üniversitemiz, THE Young Dünya Sıralaması, Öğretim Kategorisinde Türkiye’de Birinci Oldu

04.07.2023
Rektörlük
 

Üniversitemiz, “THE Dünya Genç Üniversiteler 2023” sıralamasına Türkiye’den giren 66 üniversite içinde genel sıralamada 8 sıra yükselerek 10'uncu, devlet üniversiteleri arasında da 5 sıra yükselerek 4’üncü oldu.

“Öğretim” kategorisinde Türkiye’deki 66 üniversite arasında 4 sıra yükselerek birinciliğe yerleşen Üniversitemiz, bu kategoride dünyada 963 üniversite içinde 36’ncı oldu.

Üniversitemiz, İngiltere merkezli uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından hazırlanan “Dünya Genç Üniversiteler 2023 Sıralaması” verilerine göre dünya sıralamasına 351-400 bandına yerleşerek bir önceki seneye göre üst banda çıktı.

Bu yıl 963 üniversitenin değerlendirildiği sıralamada Türkiye'den 66 üniversite sıralamaya girdi. Üniversitemiz, Dünya Genç Üniversiteler 2023 sıralamasında genel sıralamada 10'uncu olurken, devlet üniversiteleri arasında 4’üncü oldu. Üniversitemiz, “Öğretim” kategorisinde ise, Türkiye’deki 66 üniversite içerisinde ilk sıraya yerleşti.

Times Higher Education'ın yaptığı ve son 50 yıl içerisinde kurulan dünyadaki en iyi üniversitelerin sıralandığı 2023 Genç Üniversiteler Dünya Sıralamasında (Young University Rankings 2023) Üniversitemiz ikinci kez girdiği listede önemli bir yükseliş kaydetti. Öğretim (saygınlık, akademik personel ile öğrenci oranı, doktora derecesi verilen/lisans derecesi verilen, akademisyen sayısı, uluslararası gelir), araştırma (saygınlık, araştırma geliri / akademisyen sayısı, yayınlar/akademisyen), atıf sayısı (alan ağırlıklı atıf etkisi), uluslararası görünüm (yabancı öğrenci oranı, yabancı akademisyen oranı, uluslararası ortak yazarlık) ve endüstriyel kazanç  (bilgi aktarımı) olmak üzere 5 ana kategori ve 13 performans göstergesine göre yapılan, dünyadan 963, Türkiye'den ise 66 üniversitenin girdiği sıralamada Üniversitemizin özellikle “öğretim” ve “uluslararası görünürlük” kategorilerindeki başarısı dikkat çekti.


Paylaş