Üniversitemiz Merkez Laboratuvarı BİTAM'da Uluslararası Projelerin Sayısı Artıyor

04.10.2022
Bilim ve Teknoloji AUM (BİTAM)
 

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saniye Söylemez’in yürütücülüğünü üstlendiği “Innovative Fullerenol - Hydrogels Based Nanomaterials for Health Diagnostic and Care Applications” başlıklı, toplam bütçesi 452 bin 400 euro olan M-ERA.NET projesi, AB Ufuk 2020 programı kapsamında destek almaya hak kazandı.

Bilim ve Teknoloji Araştırma Merkezi (BİTAM) bünyesinde yürütülecek olan proje kapsamında, Romanya’dan “National Institute for Research & Development in Chemistry and Petrochemistry-ICECHIM” Enstitüsü ve “Chimgrup SRL” ile İspanya’dan “Metrohm Dropsens, S.L.” şirketlerinde faaliyet gösteren araştırma ekipleriyle ortaklık oluşturuldu.

Proje hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Saniye Söylemez, yenilikçi nanomalzemelerin geliştirilerek sağlık alanında kullanılabilecek, hasta başında insan terinden hastalıkların takibini yapabilecek giyilebilir sensör yamaların geliştirileceğini ve ticarileştirilebilme potansiyellerinin inceleneceğini dile getirdi.

“Sağlık Alanındaki Ulusal Hedeflere Büyük Katkı Sağlayacak”
Doç. Dr. Söylemez, geleceğin teknolojilerinden olan, kıyafet veya insan vücuduna uyarlanabilen bu sensörlerin geliştirilmesiyle sağlık alanındaki ulusal hedeflere büyük katkı sağlanmış olacağını belirtti.

Projeyle genç araştırmacıların eğitim ve kariyerlerinin geliştirilmesinin sağlanacağının da altını çizen Doç. Dr: Saniye Söylemez, “Çalışmamızda, Avrupa’nın bilimsel anlamda güçlü araştırma gruplarıyla kurulan ortaklıklar sayesinde ülkemizin uluslararası platformlardaki tanınırlığının artırılmasının yanı sıra gelecekteki yeni proje ortalıklarının oluşturulması da hedeflenmektedir” ifadelerini kullandı.
 
Paylaş