Library and Documentation Department B.
11.09.2023

3. Uluslararası Projeden Uygulamaya Eğitim Sempozyumu Başladı

Konya Valiliği himayelerinde, Üniversitemiz ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde, Konya Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle düzenlenen 3. Uluslararası Projeden Uygulamaya Eğitim Sempozyumu’nun açılış programı gerçekleştirildi.

Sempozyum ile Türkiye’de ve uluslararası eğitim platformlarında yapılan örnek projelerin ve öğretim uygulamalarının bilimsel sonuçlarının eğitim camiası ile paylaşılması, yaygınlaştırılması, öğretmenlerin ve akademisyenlerin proje hazırlama ve uygulama deneyimlerini paydaşlara aktarmaları hedefleniyor.

Üniversitemiz Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Erol Güngör Konferans Salonu’nda düzenlenen programın açılış konuşmasını, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit yaptı. İyi bir eğitimcinin en önemli özelliğinin sürekli öğrenmesi, öğretmesi, çağını tanıması ve yaşadığı çağa dair söz söyleyecek nesiller yetiştirmesi olduğunu vurgulayan İl Müdürü Murat Yiğit, konuşmasında “Bu yıl üçüncüsünü düzenlemekte olduğumuz UPUES, bu açıdan çok önemli bilgi ve tecrübe paylaşım platformu olarak eğitimcilerimize sunulmuş özel bir alan olmuştur.  ‘3. Uluslararası Projeden Uygulamaya Eğitim Sempozyumu’nda sunulacak bildirilerin elektronik ortamda yayımlanacak olması da çalışmaların çok daha fazla muhataba ulaşmasına vesile olacaktır” dedi.
 

 
Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mürsel Biçer de, Necmettin Erbakan Üniversitesinin başarı çıtasının uluslararası alanda yükseliş gösterdiğini belirterek bu başarıda kurumlar arası iş birliğinin büyük önem taşıdığını söyledi. Biçer, UPUES’in de bu iş birliğinin bir sonucu olduğunu aktardı.
 

 
Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu ise, “ Bir başkent daima başkenttir.” sözüne atıfta bulunarak Konya’nın bu kimliğinden hareketle her geçen gün marka değerini artıran bir şehir olduğunu ifade etti. Dünyadaki genç üniversiteler arasında yapılan başarı sıralamasında Üniversitemizin önemli dereceler elde ettiğini vurgulayan Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, UPUES 2023’ün düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
 

 
Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya’nın eğitim ve bilim tarihi konusunda çok önemli bir geçmişe sahip olduğunu vurgulayarak Konya Büyükşehir Belediyesinin bu konuda yürütülen tüm çalışmalara destek verdiğini kaydetti.
 

 
Konya Valisi Vahdettin Özkan da eğitimin tüm sektörlerin gelişmesinde etkili bir role sahip olduğunu belirterek eğitim ve öğretim faaliyetlerinin önemine vurgu yaptı. Devletin bu noktada çok önemli proje ve faaliyetleri hayata geçirdiğini sözlerine ekledi.  Birbirinde farklı birçok alanda sunumlar yapılacak olan sempozyuma Konya’nın ev sahipliği yapıyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Özkan, UPUES 2023’ün verimli geçmesini temenni etti.
 

 
Açılış programına protokolün yanı sıra akademisyenler ve ülkemizin farklı şehirlerinde görev yapan öğretmenler de katılım sağladı.

07-09 Eylül 2023 tarihleri arasında devam edecek sempozyuma;  Erasmus, eTwinning, TÜBİTAK, TEKNOFEST, eğitim içerikli üniversite öğrenci projeleri, kalkınma ajansları ile kamu kurum ve kuruluşlarının desteklediği eğitimle ilgili projeler, öğretimde iyi örnekler, eğitimde iyi örnekler ve projelerle ilgili araştırmaların tema olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı.

39 oturumla gerçekleşecek olan UPUES 2023’e 554 katılımcı tarafından 225 bildiri müracaatı yapıldı, 178 bildiri sempozyumda sunulmaya hak kazandı.