Ereğli Veteriner Fakültesi Kuruldu

02.08.2019

Üniversitemiz Ereğli yerleşkesine yeni bir Fakülte kazandırıldı. Resmi Gazetede yayınlanan karara göre Üniversitemiz Rektörlüğüne bağlı olarak Konya Ereğli’de Veteriner Fakültesi kuruldu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu Konya’da bulunan 5 üniversiteden yalnızca bir tanesinde Veteriner Fakültesi bulunduğunu, bu anlamda hayvancılık sektörünün de her geçen gün artarak geliştiği Konya’da ikinci bir Veteriner Fakültesine ihtiyaç olduğunu kaydetti. Bu ihtiyaca binaen çalışmalarını yürüttüklerini belirten Zorlu, Ereğli’de küçükbaş ve büyükbaş hayvancılığın geniş alanlarda yapıldığını da sözlerine ekledi.

2023, 2050 ve 2071 vizyonları çerçevesinde tarım, hayvancılık, gıda, yenilenebilir enerji, lojistik gibi alanlardan birçok projeye Ereğli’yi de dâhil etmek istediklerini söyleyen Zorlu, ilçenin sahip olduğu potansiyelin daha verimli hale getirilmesi ve endüstriye dönüştürülmesi için yükseköğretim düzeyinde eğitim verecek olan Veteriner Fakültesinin kurulmasının son derece önem arz ettiğinin altını çizdi.

Ereğli'nin sahip olduğu tarımsal potansiyel ve yakın çevresinde bulunan hayvan işletmelerinin sayısı dikkate alındığında içerisinde Eğitim ve Araştırma ve Uygulama Çiftliği, hayvan Hastanesi bulunan bir Veteriner Fakültesinin açılmasının hayati önem taşıdığını söyleyen Zorlu, açılacak olan fakülte için öğretim elemanı ihtiyacını da en kısa sürede karşılayarak eğitim ve öğretime başlamayı arzu ettiklerini sözlerine ekleyerek açılan yeni Fakültenin ülkemize ve şehrimize hayırlı olmasını temenni etti.

Paylaş