Uzaktan Eğitim UAM
12.06.2021

Yarıyıl Sonu (Final) Sınavları Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1. Yarıyıl sonu (final) sınavları 12-25 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

2. Çevrimiçi sınav yöntemiyle gözetimli olarak yapılacak olan yarıyıl sonu (final) sınavlarına ilişkin sınav tarihleri, birimlerin web sayfalarından duyurulmaktadır.

3. Sınav gün ve saatinde sınava girecek olan öğrencilerin sisteme giriş yapıp sınav uygulamasını başlatması gerekmektedir. Günü ve saati dışında hiçbir sınava giriş yapılamayacaktır. Sınav sırasında internet bağlantısının sorunsuz, sınavda kullanılacak cihazın şarjının dolu ve elektriğe bağlı olarak kesintisiz şekilde çalışabileceğinden emin olunmalıdır. Sınavlara bilgisayar dışında tablet, cep telefonu gibi araçlar üzerinden de girilebilecektir. Bağlantıda bir sorun olması durumunda herhangi bir mobil internet bağlantısının alternatif olarak hazırda bulundurulması doğabilecek sorunların önüne geçecektir.

4. Sınavlar birimin ilan ettiği tarih ve saatte, öğretim elemanının belirlediği süre içerisinde yapılacaktır.

5. Sınavlarda sorular ve şıklar, her öğrenciye karışık olarak gelecektir. Sınav esnasında süre sayacı geriye doğru sayacak ve cevaplanan ya da geçilen sorulara geri dönülemeyecektir.

6. Çözüm, çizim vb. gerektiren özel tipte sorular, yazılı soru formunda öğretim elemanı tarafından sınava resimli ya da resimsiz olarak eklenebilecek ve öğrenciler belirlenen süre içerisinde kâğıt vb. yüzey üzerine yaptıkları çözüm ya da çizimleri fotoğraf olarak çekip cevap olarak yükleyebileceklerdir.

7. Sınavlar esnasında sınava giren cihaz üzerindeki tüm dijital hareketlilik kayıt altına alınmakta ve sınav sorumluları tarafından takip edilmekte olup kopya şüphesi durumunda disiplin işlemleri yürütülebilecektir.

8. Sınavda sorun yaşayan ve sınavı tamamlayamayan öğrencilerin, yaşadıkları problemi (bireysel cihaz, elektrik, internet problemleri hariç) dersin öğretim elemanına iletmeleri ve sınav süresi içinde dersin öğretim elemanından çözüm için talepte bulunmaları gerekmektedirYarıyıl sonu (final) sınavları için bir mazeret uygulaması bulunmayıp sınava girmedikleri ya da sınavı tamamlayamadıkları için başarısız olan öğrenciler, bütünleme sınavına girebileceklerdir.