TR | EN

Kompozit ve Yapı Laboratuvarı (HUBF 107 - Merkez Lab. 107)

 1. Laboratuvarın Amacı

Uçak ve Uzay yapı elemanlarının araştırılması ve geliştirilmesi için bilimsel ve teknolojik uygulamalar yapmak, kompozit yapıların üretim ve yapısal test süreçlerini gerçekleştirmek.

 1. Laboratuvarın Görevi

Kompozit yapılar ile deneysel çalışmalar gerçekleştirmek, bilimsel gelişme ve ileri teknoloji uygulamalarına aktarmak amacı ulusal ve uluslararası düzeyde yayın yapmak. Ayrıca fakültedeki öğrencilere kuramsal bilgilerini uygulamaya dönüştürebilmeleri için deneysel çalışma ortamı oluşturmak.

 1. Araştırma Uygulama Alanları

Uçak ve Uzay Teknolojilerini araştırmak ve geliştirmek amacı ile yeni nesil kompozit malzemelerin üretimi, yapı tasarımı ve mekanik özelliklerinin incelenmesi.

 1. Olanaklar

Kompozit Yapı Laboratuvarı’nda  havacılık ve uzay teknolojilerinde kullanılan metal, seramik ve kompozit malzemelerin çekme, basma ve eğilme testleri gibi mekanik testlerini yapmak için kullanılan Universal çekme-basma- eğilme cihazı ve ağırlık düşürme cihazı mevcuttur.

 1. Yapılabilecek Deneyler

Kompozit, metal ve seramik malzemelerin Universal çekme-basma- eğilme cihazı kullanılarak mekanik özelliklerinin tayin edilmesi.

 

 1. Yapılan Testler
 • Çekme Testi
 • Basma Testi
 • Eğilme Testi
 1. Kullanılan Cihazlar
 • Universal Çekme-Basma Cihazı
 • Ağırlık Düşürme Cihazı

Şekil 1.Universal Çekme-Basma Cihazı (NEÜ Makine Mühendisliği Bölümü ile ortak kullanılmaktadır.)

Şekil 2. Ağırlık Düşürme Cihazı