Sofya-2015

 

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 23-24 Temmuz 2015 tarihleri arası düzenlen son hareketliliğin ana teması “Üniversiteler – KOBİ’ler ve yeni girişimler arası işbirliği ekosistemi: Üniversiteler, KOBİ’ler ve yeni girişimler ortaklaşa nasıl çalışırlar ve nasıl etkileşimde bulunurlar” olarak belirlendi. Hareketliliğe ev sahipliği yapan EUROCONTO kuruluşuna ait yerleşkede düzenlenen toplantıda ortakların hazırlamış oldukları raporlar ekseninde faydalı tartışmalar gerçekleştirildi.

Hareketlilik kapsamında misafir konuşmacı olarak davet edilen Sofya Üniversitesi’nden Prof. Nako Stefanov, Bulgaristan’da yeni girişimlere yönelik yenilikçi iş modelleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Konu ile ilgili olarak Prof. Nako organizasyonel inovasyon, kitle üretiminden müşteri odaklı üretim geçiş, müşteri odaklı bir üretim kültürünün oluşturulması, yenilikçi iş modelleri için bilgi iletişim teknolojilerinin temelleri ve müşteri ilişkileri yönetimi hakkında faydalı bilgiler sundu.

Sunumun ardından gerçekleşen öğle yemeği sonrası Prof. Nako’nun gerçekleştirdiği ikinci sunumda yeni girişimler ve KOBİ’ler ekseninde Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin edindiği tecrübeler ve bununla alakalı kilometre taşları hakkında bilgi aldık.

Hareketliliğin ikinci ve son gününde projenin sonlandırılmasına ve işbirliğine ilişkin bir görevlendirme dağılımı gerçekleştirilirken, gelecekteki projelerde Start-Up Comminities konseptinin nasıl daha ileri seviyeye taşınabileceğiyle ilgili önerilere yer verildi.