Tampere-2015

 

19-20 Şubat 2015 tarihleri arasında Finlandiya’nın Tampere şehrinde düzenlenen beşinci hareketliliğe Kulttuuri Campus evsahipliği yaptı. Araştırma teması olarak “Akademik ve mesleki eğitimin bir parçası olarak girişimcilik eğitiminde yenilikçi yöntemler” konusu belirlendi. Toplantı ve konaklama yeri olarak seçilen Ahlman Meslek Okulu (http://www.ahlman.fi/images/WEB_Ahlman_info.pdf) 1904 yılında kurulmuş gıda, turizm ve tarım alanında öğretim veren bir kuruluş. Okulda hem gençler hem de yetişkinler öğrenim görebilmekte. Çoğu katılımcı daha önceki eğitimlerinde edindikleri teorik bilgileri burada pratiğe dönüştürebiliyorlar. Bunun bir sonucu olarak, hareketlilik süresince davetlilere verilen tüm öğünler Ahlman’ın yeme-içme hizmetleri öğrencileri tarafından servis edildi. Okul buna benzer yollarla yaparak öğrenmey faaliyetlerini benimsemekte. Ayrıca Ahlman, “Versova” adı verilen bir işbirliği projesinin de parçası durumunda. Söz konusu proje ile öğrenciler takım çalışması odaklı olarak gerçek müşteriler ile etkileşimde bulunabiliyorlar.

Ahlman’daki konaklama süresince, farklı tür mesleki gruplara özgü eğitimleri gözlemleme olanağı bulundu. Bunlar içerisinde kızların yoğunlukta olduğu peyzaj öğrencileri ve çiçekçiler de yer almaktaydı. Ziyaretler sırasında genç bir çiçek organizatörü olan Mea ile yarattığı “Mea Flora” markası hakkında konuştuk. Mea, Versova projesi kapsamında genç yaşta müşteri projeleri içerisinde yer almış ve gerçek bir deneyim yaşamış. Bu süreçte ortaya koyduğu ürünlerini Facebook gibi sosyal medya platformlarında pazarlamaya başlamış ve eğitimi sonrası bir şirket kurmayı planlıyor.

Toplantının ikinci günü gerçekleştirilen sabah kahvaltısı aynı zamanda yeme-içme hizmetleri öğrencilerinin final sınavı özelliği taşıyordu. Kahvaltı süresince öğrenciler ve öğretmenleri ile konuşma imkanı bulundu. Kahvaltı ve ardından proje yönetimi ile ilgili gerçekleşen toplantının ardından, Tampere Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi bünyesinde kurulan bir topluluk olan Proakatemia (http://proakatemia.fi/en/) ziyareti gerçekleştirildi. Proakatemia, takım çalışması ve liderlik vasıflarının kazandırılması amacıyla hizmet veren bir kuruluş. Genç girişimciler bu etkileşimli alan sayesinde müşteri projelerinde yer alabiliyor ve Proakatemia’nın sahip olduğu geniş bir uluslararası ağa erişim sağlayabiliyorlar. Proakatemia’nın birer üyesi olan Mandi ve Emilia ile yaşamış oldukları tecrübeler hakkında konuşma imkanı bulduk. Mandi ve Emilia, Proakatemia’da geçirdikleri 4 yılın ardından “Wild Entertainment” adıyla kendi şirketlerini kurma kararı almışlar. Genç girişimci adayları söz konusu süreçte üstlendikleri sorumluluklar ve edindikleri büyük ölçekli proje tecrübeleri sayesinde bu kararı aldıklarını aktardılar.