Valensiya-2014

 

Proje ortaklarından AJEV’in evsahipliğini üstlendiği hareketlilik 25-26 Mayıs 2014 tarihleri arasında İspanya’nın Valensiya şehrinde gerçekleştirildi. Hareketliliğe özgü araştırma teması “Girişimcilik faaliyetlerine erken katılım ve genç girişimcilik” olarak belirlendi. Toplantının gerçekleştirildiği Wayco Ortak Çalışma alanı 4 katlı ve tarihi bir bina içerisine kurulmuş fonksiyonel bir alan. Araştırma konusuna kısa bir girişin ardından, Wayco yöneticisi Victor Cambralla Wayco’nun girişimcilik ekosistemine yapmış olduğu katkıları özetledi.

Toplantının ilerleyen saatlerinde InnDEA kuruluşundan (http://inndeavalencia.com/?lang=en) genç girişimcilik üzerine konuşmak üzere misafir bir konuşmacıyı ağırladık. InnDEA, Valensiya Şehir Konseyi tarafından şehri inovasyon faliyetleri ile çeşitli şekillerle geliştirmek ve cesaretlendirmek üzere  desteklenen bir kuruluş. Bu doğrultuda, bir yandan öne çıkan verimli sektörleri desteklemeyi hedefleyen kuruluş, diğer yandan kent yaşamını inovasyon yoluyla modernize etmek ve şehirde yaşayanların yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla eylem planları düzenlemekte ve bu tür faaliyetleri yönlendirmektedir.  

Hareketliliğin ilk gününde Florida Universitaria’dan gelen son misafir konuşmacı, ortaklara girişimcilik faaliyetlerine erken katılımla ilgili bilgi verdi. Florida Universitaria, ticari sektörün ve toplumun ihtiyaçlarının farkında olan, sundukları eğitimler ile gençlerin ve profesyonellerin iş hayatına başarılı bir şekilde katılımını amaçlayan yenilikçi ve dinamik bir yükseköğretim kurumu özelliği taşımakta.

Hareketliliğin ikinci gününde ziyaret edilen Ateneo Mercantil de Valencia, Valensiya’da faaliyet gösteren kültürel bir kurum kimliği taşımakta. Kurumun şehirde kendi girişimi ile hayata geçirdiği ticaret okulları, Ticaret Odası ve menkul kıymet borsası mevcut.