Londra-2014

 

Özellikle çekirdek finansman (seed finance) ve özkaynak yatırımlarıyla ön plana çıkan İngiltere’nin Londra şehrinde, Find Invest Grow Limited evsahipliğinde 6-7 Şubat 2014 tarihleri arası gerçekleşen ikinci hareketliliğin ana teması “Kuluçka faaliyetleri (İnkübasyon) ve çekirdek finansman” olarak belirlenmiştir. New Model Venture Capital’ın yöneticisi James King araştırma temasıyla ilgili verdiği önemli bilgilerin yanı sıra katma değeri yüksek yatırımların önemine vurgu yaparken, bu tür yatırımların gerçekleştirilmesinde zaman, uzmanlık ve bağlantıların öneminin altını çizdi.

Toplantıdaki bir başka konuk konuşmacı, The Headspace Group yöneticisi Jonathan Rosenblatt, müşteri kitlesini oluşturan girişimci adaylarına sağladıkları fiziksel ve sanal ofisler, ortak çalışma alanları ve toplantı alanları ile ilgili bilgi verdi. Ayrıca Rosenblatt konuşmasında yeni girişimler için ortak çalışma alanlarının geliştirilmesi, piyasa ihtiyaçlarının belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilen araştırmalar ve girişimciliğin desteklenmesine yönelik olarak oluşturulan topluluklarla ilgili tecrübelerini paylaştı.

Toplantıdaki birinci günün son ayağını Hannah Blake of BBC Worldwide Labs ziyareti oluşturdu. Dijital girişimcilik adaylarına 6 aylık bir kuluçka (inkübasyon) programı sunan kuruluş, adaylara ofis alanları, aylık mentörlük hizmeti, teknik destek ve ağ oluşturmaya yönelik faaliyetler sunmakta. Ayrıca girişimci adayları pazarlamaya yönelik BBC Worldwide desteğiyle çok sayıda fırsat da erişim sağlayabiliyorlar. Kuruluş, bu anlamda, mentörlüğün ve ticari fırsatlara erişimin önemine vurgu yapmakta.

Hareketlilik kapsamındaki toplantının ikinci gününde bir inovasyon merkezi olarak faaliyet gösteren The Cube ziyareti gerçekleştirildi. The Cube müşterilerine konferanslar ve özel toplantılar için alanlar da kiralamakta. Ancak, gerçekte, kuruluşun asıl amacı bir inovasyon çevresi oluşturmak. Bu amaca ise çeşitli organizasyonlar, inovasyon laboratuvarları ve birebir mentörlük desteğiyle ulaşmayı hedeflemekteler. Ayrıca sundukları danışmanlık hizmetleri ve destekledikleri bağımsız projelerle yenilikçi çözümlerin yaratılmasında pay sahibi olmayı amaçlamaktalar.

Toplantının katma değer yaratan son ziyareti Google Campus’e gerçekleştirilmiştir. Google Campus, girişimciler ve girişimci adayları için Google tarafından desteklenen bir çalışma merkezi özeliği taşımakta. Merkez ortak çalışma alanları, hızlandırıcı programlar ve çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmakta. Ayrıca sundukları workshop faaliyetleri, mentörlük ve yatırım desteğiyle Londra’nın girişimcilik kültürüne hayati bir katkı sağlamaktalar.