Seydişehir Meslek Yüksekokulu

Prof. Dr. Ali Kahraman

1972 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya’da tamamladı. 1993 yılında Selçuk Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Dumlupınar Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı. 1997 yılında Çukurova Üniversitesi, Makine Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek lisansını tamamlayarak “Makine Yüksek Mühendisi” unvanını aldı. 1997 yılında Dumlupınar Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi görevinden ayrılarak Çukurova Üniversitesi, Makine Mühendisliği Bölümüne Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.
2001-2002 yılları arasında doktora tez çalışmasının deneysel bölümünü yapmak üzere Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Lehigh Üniversitesi, Makine Mühendisliği ve Mekanik Bölümü, Akışkanlar Mekaniği Laboratuvarında çalıştı. 2002 yılında Çukurova Üniversitesi, Makine Mühendisliği Anabilim Dalında doktora eğitimini tamamladı. 2002-2012 yılları arasında Selçuk Üniversitesi, Teknik Eğitim Fakültesi, Makine Eğitimi Bölümünde Yardımcı Doçent olarak görev yaptı. 2011 yılında “Doçent” oldu. 2012-2014 yılları arasında Selçuk Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümünde Doçent olarak çalıştı. Selçuk Üniversitesinde çalıştığı süre içerisinde Teknik Eğitim Fakültesi ve Teknoloji Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Bölüm Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği ve Fakülte Kurulu Üyeliği yaptı. 2014 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesine geçerek, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde doçent olarak görev yaptı.
2017 yılında aynı bölüme Profesör olarak atandı. 2019’un Aralık ayında Makine Mühendisliği Bölümüne geçerek Bölüm Başkanı oldu. Akışkanlar Mekaniği, Enerji Teknolojileri alanında ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmaları bulunan Prof. Dr. Ali KAHRAMAN Necmettin Erbakan Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Fakülte Kurulu ve Fakülte Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 2020-2021 tarihleri arasında Mühendislik Fakültesi adına seçilmiş senato üyeliği ve Rektör Danışmanlığı görevini yürüttü. Halen Seydişehir Mühendislik Fakültesi Dekan Vekilliği ve Seydişehir Meslek Yüksekokulu Müdür Vekilliği ile Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölüm Başkanlığını yapmaktadır. Prof. Dr. Ali KAHRAMAN evli ve üç çocuk babasıdır.