Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi

Hakkında

Seydişehir Ahmet Cengiz Mühendislik Fakültesi 2010 tarihinde kurulmuştur. Bünyesindeki Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği olmak üzere toplam 5 bölümle akademik yaşamını sürdürmektedir.

Fakültemizin amacı, uluslararası düzeyde lisans, yüksek lisans, doktora ve meslek içi eğitim vererek, ulusal ve evrensel değerler ışığında her türlü bilgi ve beceriye sahip mühendisler yetiştirmek, var olan birikimleri ile uluslararası düzeyde bilgi ve teknoloji üretimini sağlayan araştırmalar yaparak ulusal sanayinin problemlerine çözümler üretmektir.

Mühendislik eğitiminde üst düzeye erişmek, mühendislik bilim ve teknolojisine katkıda yüksek standart sahibi olmak, uluslararası bağlantıları olan bir kuruluş olarak disiplinler arası, uygulamalı ve günümüz yaşamına uyarlanabilecek yüksek nitelikli bir eğitim vermek fakültemizin öncelikli hedefidir.

 

Ahmet Cengiz

Cengiz Holding Yönetim Kurulu üyesi Ahmet CENGİZ; 30.10.1955 yılında Rize’nin Kalkandere ilçesinde dünyaya geldi. 1970 yılında ticaret hayatına atıldı. İlk ticari deneyimini Rize ve Doğu Karadeniz Bölgesinde ticaret ve taahhüt işleri yaparak gerçekleştirdi. 1987 yılında kardeşleri ile Cengiz İnşaat firmasını kurdu. İş kapasite ve çeşitliliği artınca 1990 yılında firmanın Ege ve Akdeniz Bölgesindeki ticaret ve taahhüt işlerini yürüttü. Halen İzmir’ de ikamet etmekte ve Cengiz Holding’ te iş hayatına devam etmektedir. Evli ve 5 çocuk babasıdır. Sosyal, ültürel ve yardım kuruluşlarında görev yapmayı seven Ahmet CENGİZ; Sanayi ve Ticaret Odaları üyeliği bulunmakta, vakıf ve gönüllü kuruluşlarda ve sivil toplum örgütlerine destek olmayı sürdürmektir. Son dönemde Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı şirket İzmir Bölgesinde vergi rekortmeni olmuştur.

Ahmet CENGİZ’ in yaşam felsefesi;

*  Çalışkanlık; çalışanın hakkını zamanında vermek,
*  Güvenilirlik; emanete hıyanet etmemek,
*  Dürüstlük; söz verdiğinde sözünü tutmak,
*  Doğruluk; konuştuğunda doğru konuşmak,
*  Yardım severlik; Ayrımcılık yapmadan yardım ve destekte bulunmak olan anlayışını hayata geçirmektir.

CENGİZ HOLDİNG

1980 yılında, İnşaat alanındaki faaliyetleriyle başlayan ve Enerji, Maden ve Turizm gibi önemli sektörlerdeki yatırımlarıyla büyüyen Cengiz Holding, bugün 12 şirketi bünyesinde barındıran dev bir aile haline gelmiştir.

Cengiz Holding’in en büyük yatırımı inşaat alanında olmuştur. Ağırlıklı olarak alt yapıda; otoyol, köprü, tünel, baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir. İlkeleri doğrultusunda yaptığı çalışmalar ile kısa sürede tutarlı ve etkili bir başarı grafiği çizmiştir.

Cengiz Holding’ in önem verdiği ve gelecek için büyük hedefler koyduğu enerji sektörünün temelleri 1998 yılından itibaren şekillenmeye başladı. 2000 yılından itibaren, özellikle Samsun Mobil Enerji Santralinin kurulum ve işletmesini yaparak, sektöründe önemli bir başarıya imzasını attı. Bu başarısını çeşitli taahhüt işlerini de tamamlayarak devam ettirmiştir. Yatırımlarını en son teknolojiye sahip, Hidrolik ve Kömüre dayalı yeni enerji santralleri konusunda yaparak büyümeye devam etmektedir. Proje yönetimi, rehabilitasyon, elektrik satışı, doğalgaz dağıtımı gibi alanlarda faaliyet göstermektedir.

Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan turizm sektörü de Cengiz Holding’ in yatırım alanlarından biridir. 1995 yılında turizm yatırım faaliyetlerine başlayan Cengiz Holding, Le Jardin Resort Otel ile ilk 5 yıldızlı otelini işletmeye açtı. Cengiz Holding’ in yapımını ve 3 sezon işletmesini gerçekleştirdiği Antalya Beldibi’ nde kurulan dünyanın sayılı büyük otellerinden Sungate Port Royal Resort Hotel, Türkiye’ nin ilk 7 yıldızlı otelidir.

Maden alanında yatırımlarına devam eden Cengiz Holding, 2004 yılı Nisan ayında Eti Bakır A.Ş.’ yi özelleştirme projesi kapsamında bünyesine katmıştır. Karadeniz bölgesindeki (Küre ve Murgul) bakır cevheri yataklarının değerlendirilmesi amacıyla üretime geçen Samsun izabe tesisleri, şu anda ülkemizde cevherden bakır üretimi yapan tek tesistir. 2005 yılı Haziran ayında Eti Alüminyum A.Ş.’ yi de yine özelleştirme kapsamında holding bünyesine katarak, Seydişehir’ deki dev tesisleriyle, ülkenin bu sektörde üretim yapan tek kuruluşu olmuştur. Bu büyüme sürecinde Holding bünyesine Bursa Wolfram Madenleri ve İzmir Antimuan Maden işletmelerini katmıştır. Ayrıca Kobalt kazanımı konusunda çalışmakta ve yeni maden yatırım çalışmalarına da devam etmektedir.