Konya

İç Anadolu Bölgesinde bulunan Konya, tarihi ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken kentlerden biridir. Konya, tarihi mirasa yaptığı ev sahipliği ile turizme de önemli katkılar sağlamaktadır.
Büyükşehirlere mesafe olarak yakın oluşu, tarihi ve sosyal ortamları ile Konya’yı ideal bir öğrenci şehri yapmaktadır. Konya’da gezilip görülmesi gereken tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerin başlıcaları şöyledir: 
Konya’nın bozkır ikliminin arasından görkemli yeşili ile sıyrılan Alâeddin Tepesi, bünyesinde pek çok turistik mekânı barındıran, pek çok tarihi olaya, söylenceye, edebi esere konu olan Meram Bağları, Anadolu’daki en değerli kültürel miras olan Hz. Mevlana’nın Türbesi, Konya Arkeoloji Müzesi, 1912 yılında inşa edilen Atatürk Evi-Kültür Müzesi, Etnografya Müzesi, İnce Minare Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, Karatay Medresesi, Sahip Ata Müzesi, Sırçalı Medrese, Koyunoğlu Müze Şehir ve Kütüphanesi, İstiklal Harbi Şehitleri Müzesi, Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gibi genel dokusunu oluşturan pek çok tarihi yeriyle Konya, farklı bir hoşgörü iklimine de ev sahipliği yapmaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin özgün mimarisini günümüze taşıyan pek çok dini yapının bulunduğu Konya merkez ve ilçelerinde toplam 3 bin 117 cami bulunmaktadır. Şehrin merkezine yüksekçe bir höyük olan Alâeddin Tepesi üzerinde inşa edilmiş olan Alâeddin Cami, 1274 yılında yapılmış olan Şeyh Sadrettin Konevi Cami, Şems-i Tebrizi Cami, İplikçi Cami, Sahip Ata Cami, Selimiye Cami, Kapu Cami, Aziziye Cami gibi yapılar Konya’nın önemli tarihi yerleri arasındadır. 

Tarihi medrese, türbe, kütüphane, han ve hamamlarıyla Konya, tarihi eserler bakımından oldukça zengin bir mirasa ev sahipliği yapmaktadır.  Konya ve çevresi, Neolitik Çağ’dan günümüze birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle Çatalhöyük, Eflatunpınar Hitit Anıtı, Fasıllar Anıtı, İvriz Kaya Anıtı gibi buluntulara sahiptir.

Konya, tarihi ve kültürel dokusunun yanında, ilçelerinde bulunan doğal güzellikleri, gölleri, mağaraları, mesire ve dinlenme yerleri, kaplıcaları ile önemli bir turistik destinasyondur.