Meram Tıp Fakültesi

Prof. Dr. Celalettin Vatansev

17.01.1965 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı ilde bitirdikten sonra 1983 yılında girdiği Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinden 1989 yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrası mecburi hizmetini Afyon-Emirdağ ilçesi Bağlıca sağlık ocağında yaptıktan sonra TUS sınavını kazanarak genel cerrahi ihtisasına mezun olduğu fakültede 1990 yılında başladı. Genel cerrahi ihtisasını 1995 yılında bitirdi. Konya-Kulu Devlet Hastanesinde uzman ve kısa bir dönem başhekim olarak çalıştı. Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilimdalına 1996 yılında öğretim üyesi olarak atanarak akademik hayata başladı.

Öğrenci ve asistana tıp eğitimi, sağlık hizmeti yanında bilimsel çalışmalar yaparak 2004 yılında doçentlik ünvanı kazandı. 2006-2007 yılları arasında ABD-Ohio-Cleveland şehrindeki Cleveland Clinic Foundation sağlık kampüsünde kolorektal cerrahi alanında çalışmalar yaptı. Yurt dışında edindiği tecrübeyle Konya’da kolon kanserinde ilk laparoskopik kolektomiyi (kapalı kalın barsak ameliyatı) başarılı bir şekilde gerçekleştirerek yurt dışı çalışmalarının sonucunu ülkesinde bilimsel çalışmalarına yansıtmış oldu. 2008-2010 yılları arasında Meram Tıp Fakültesi hastanesinde başhekim yardımcılığı yaptı. 2010 yılında profesör oldu. 2012-2015 yılları arasında Konya’da özel bir hastanede genel cerrahi uzmanı olarak çalıştı.

90’dan fazla ulusal ve uluslararası özgün makale yanında bilimsel kongrelerde sunulmuş 100’den fazla bildirisi, kitap bölümü yazarlığı gibi birçok akademik çalışması mevcuttur. Türk Cerrahi Derneği ve Türk Kolon Rektum Cerrahisi Derneği gibi mesleki alandaki derneklerin üyesidir. Genel Cerrahi alanında Kolorektal Cerrahi ve Laparoskopik Cerrahi ilgi alanıdır. İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.