TR | EN

Kullanım Kuralları

Üniversitemizin abone olduğu veritabanları için imzalanan Lisans Anlaşmalarına göre;

Şifre gerektiren  veritabanlarının  şifreleri yalnızca  erbakan.edu.tr uzantılı adreslere gönderilir.

Veritabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması yasaktır.

Tam metin dosyalara ulaşım sırasında indirme işlemini hızlandırmaya yarayan (Download Accelerator, Flashget, Getright, Mozilla DownThem All, vb.) yazılımlar kullanılmamalıdır.

Aynı kullanıcı tarafından bir oturumda birden fazla yayının %50’sinden fazlası indirilmiş ise bu usulsüz kullanım sayılmaktadır.

Veritabanından kopyalanan bilgilerin, üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması yasaktır.

iThenticate:
Üniversitelerde doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyeleri ile diğer EKUAL üyesi kurumlarda çalışan araştırmacılara, yıllık submit kotasına uygun şekilde (*), kişisel makalelerini analiz edbilmeleri için kullanım hakkı verilmektedir. iThenticate, öğrenci ödevi, rapor ve tezlerin intihal tespitinde kullanılmamalı (bu doküman türleri için Turnitin kullanılmalıdır), kişisel akademik makalelerin analizinde kullanılmalıdır. EKUAL üyesi kurum tarafından yayınlanan dergilere gelen makalelerin analizi, Yetkili Kullanıcı durumundaki editörler tarafından yapılabilir. (*) Bir doküman 25.000 kelimeyi geçemez, örn: 5-10-25 bin kelime 1 kredi, 30 bin kelime 2 kredi, 70 bin kelime 3 kredi) submission kredisi, yönetim araçları, arşiv ve API desteğini içerir.

Turnitin: Üniversiteler ve diğer EKUAL üyesi kurumların öğretim elemanları, öğrencileri, araştırmacıları ve diğer perosoneline; ödev, rapor ve tez türü dokümaların, yıllık submit kotasına uygun şekilde (*), analiz yapması için kullanım hakkı verilmektedir. Makale analizi için iThenticate kullanılmalıdır. (*) ULAKBİM tarafından; FTE sayısı ve son iki yıl kullanımına göre kurumlar için kota ayarlaması yapılmıştır.

iThenticate ve Turnitin kullanımında kurallara uyulmaması durumunda kullanıcı erişimi engellenecektir.

Kurumumuza ayrılan kotanın dolması halinde erişim mümkün olmamaktadır. 

Telif haklarına uygun işlem yapılmaması ve anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kişi tarafından ihlal edilmesi durumunda veritabanı geçici bir süre ya da tamamen üniversitemizin kullanımına kapatılır.


 Bilgi ve İletişim:

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı
T: 0332 323 82 20
M: kutuphane@erbakan.edu.tr