Üniversitemizde Öğrenci ve Akademisyenler Kişisel Verileri Koruma ile İlgili Bilgilendirildi

16.11.2018
Hukuk Fakültesi

Üniversitemiz Hukuki Araştırmalar ve Gelişim Topluluğu tarafından düzenlenen söyleşiye Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir konuşmacı olarak katıldı. Programa Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hilmi Bahadır Akın, Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nuran Koyuncu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kişisel verileri koruma ile ilgili dinleyenleri bilgilendiren Prof. Dr. Faruk Bilir, konuyla ilgili çıkan yasaları, bilinmesi gerekenleri anlattı ve katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

200 ve Fazlası Beğeni Yaparsanız Sizi Kendinizden İyi Tanırlar

Sosyal paylaşım siteleri özel hayatın sonu mu sorusu üzerinden değerlendirmelerde bulunan Bilir; “Facebook’ta 10 beğeni yaptığınız zaman sizi arkadaşınız kadar tanıyorlar. Eğer 80 beğeni yaparsanız sizi eşiniz kadar tanıyorlar. Eğer 200 ve fazlası beğeni yaparsanız sizi, kendinizden daha iyi tanıyorlar. Teknolojiyi kullanacağız ama kontrol bizde olacak. Bu mecralardaki aydınlatma metinlerini, gizlilik sözleşmelerini okumalıyız. Tabii çoğu zaman bunlara pek de dikkat etmiyoruz.” dedi.

Selfie Çekinirken Bizi Karesine Dâhil Edenler İzin Almalı

Google gibi arama motorlarından verilerin asla silinmediğini söyleyen Bilir; kişilerin unutulma hakkı olduğunun da altını çizdi. Sosyal yaşamdan da örnek veren Bilir şunları söyledi: “Herhangi bir kafede ya da alışveriş merkezinde, önümüzdeki arkamızdaki bir arkadaş selfie çekinirken bizi de karesine dâhil edebiliyor. Oysa ben onu tanımıyorum. O fotoğrafı alıyor sosyal medyada paylaşıyor. Aslında bu gibi durumlarda bizden izin alınması gerekiyor.”

Kişisel Verileri Koruma Kanunu hakkında da bilgi veren Bilir; “Bunun iki yönü var. Bir yönü özgürlük; yani kişilik haklarımızı koruyor. İkinci yönü; güvenlik; bu verilerin güvenliğinin sağlanması demek oluyor. Mesela sağlık verileri, kişinin biyometrik verileri hassas verilere giriyor ve daha fazla korunmaları gerekiyor. Çünkü bu veriler ele geçirildiği zaman kişiye karşı mağduriyete yahut ayrımcılığa sebep olabilir.” ifadelerini kullandı.

Program Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in, Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir'e plaket ve hediye takdimi ile sona erdi.

Paylaş