TR | EN

Sobe'nin Resmi Açılışını, Sn. Emine Erdoğan Gerçekleştirdi

20.11.2019
Rektörlük

Paydaşlarından biri olarak eğitim süreçlerini üstlendiğimiz, Otizm farkındalığı konusunda ülkemizin en kapsamlı eğitim noktası olan Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Merkezi’nin (Sobe) resmi açılışı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Eşi Sayın Emine Erdoğan’ın teşrifleri ile gerçekleştirildi.

Çeşitli program ve ziyaretler için Konya'ya gelen Emine Erdoğan, otistik bireyler ve bu bireylerin ailelerine normal bir gündelik yaşam sürebilme haklarını sağlayan hizmetler sunan Sobe’nin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Sobe'nin açılışa Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Fatma Betül Sayan Kaya, Leyla Şahin Usta, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ayşe Türkmenoğlu, Ak Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Sobe Vakıf Başkanı Mustafa Ak, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, çok sayıda protokol üyesi, otizmli çocuklar ve aileleri katıldı.

Kurdele kesiminin ardından Emine Erdoğan ve beraberindeki heyet, Sobe'de incelemelerde bulundu. Sobe'de eğitim alan çocuklar ve aileleriyle görüşen Emine Erdoğan, çocuklarla yakından ilgilendi.

Emine Erdoğan açılışın ardından sosyal medyada yaptığı açıklamada, "Görüyoruz ki otizmli çocuklar diğer çocuklarla ne kadar çok bir araya gelirse, alınan eğitimin başarısı o kadar artıyor. Otizmli bireylerin ayrıştırılmaya değil, bütünleştirilmeye ihtiyacı var! Otizme tam olarak neyin sebep olduğu bilinmiyor ama yapılan çalışmalar, doğru beslenmenin otizmin belirtilerini hafiflettiğini gösteriyor. Bize düşen, çocuklarımızın sıkıntılarını hafifletmek için yeni programlar geliştirmek ve bunlara her ailenin ulaşabilmesini sağlamaktır. Bu noktada Selçuklu Belediyemizin örnek çalışması SOBE, sayılarının artması gereken bir numunedir. Emek verenleri kutluyorum" dedi.
 

Paylaş