Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı 2019 Karma Sergisinin Açılışı Gerçekleştirildi

08.11.2019
Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi

Üniversitemiz Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan karma sergi Konya Panorama Müzesinde açıldı.  

Serginin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılını Fuat Sezgin Yılı ilan etmesiyle Sezgin’i daha yakından tanımak için birçok etkinlik düzenlediklerini ifade ederek, “Rahmetli hocamız çok sıkıntılar çekmiş. Darbeden sonra Türkiye’yi terk etmek zorunda kalmış ama ilime ve bilime katkı sağlamayı hiçbir zaman bırakmamış. Bugün de biz gençlerimize Fuat Sezgin’i anlatmak için çalışmalar yürütüyoruz. Necmettin Erbakan Üniversitesine teşekkür ediyorum; çok orijinal ve güzel bir çalışma olmuş. İnşallah gençlerimizin Fuat Sezgin’i tanıması açısından çok önemli bir etkinlik olacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Doğan da, “Bilimin amacı gerçeğe ulaşmaktır, gerçeği anlayabilmektir. Tarihin ilk başlangıcından günümüze kadar yapılan tüm bilimsel çalışmalar bu amaç için yapılmıştır. Bu sergide Fuat Sezgin hocanın ortaya koyduğu bu eserler sayesinde gerçeğe ne kadar yaklaşıyoruz, gerçeği ne kadar anlıyoruz bunu net bir şekilde resimlerle ortaya koyacağız” diye konuştu.

Serginin yaklaşık bir yıllık emeğin sonucu olduğunu aktaran Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Çaycı ise, “Hazırladığımız sergi 171 parçadan oluşmakta ve fakültemiz bünyesindeki hocalarımızın çalışmasının ürünüdür. Bize bu hususta destek veren Konya Büyükşehir Belediyesine teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Grafik, Resim, Seramik ve Sinema-TV Bölümlerinin dünyaca ünlü bilim tarihçimiz Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı etkinlikleri kapsamında hazırladığı sergide Sezgin’e yönelik objelerden oluşan eserler yer alıyor. Sergide ayrıca, Fuat Sezgin'in hayatını ve bilim adamlığını konu alan bir de belgesel yayınlanıyor.

Sergi açılışına Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, öğretim görevlileri, öğrenciler ve davetliler katıldı. Sergi, 27 Kasım’a kadar gezilebilecek. 

Paylaş