Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğrencilerimizden Önemli Başarı

26.09.2018
Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen 2018 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması 20-23 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Yeni Havalimanında gerçekleştirildi. Yarışmadan Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencilerimiz de ödülle döndü.

Öğrencilere Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Engin Hasan Çopur, Arş. Gör. Dr. Hüseyin Haklı ve Arş. Gör. Mustafa Karabacak eşlik ettiler. Akademik danışmanlığını Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Arş. Gör. Mustafa Karabacak'ın yaptığı Karayel takımı yarışmada mansiyon ödülünün sahibi oldu.

Arş. Gör. Mustafa Karabacak, yarışmanın takımlarına tecrübe kazandırdığını ve gelecekte takımlarının katılacakları yarışmalarda elde ettikleri tecrübeyle daha büyük başarılara imza atacaklarına inandıklarını kaydetti. Karayel takımının ekip ruhunu yarışma süreciyle birlikte kazandığını ve bu ruhun gelecekte büyük başarılara imza atarken takımlarının en büyük dayanağı olacağını beliren Karayel Takımı Danışmanı Arş. Gör. Mustafa Karabacak öğrencilerinin ülkemizin geliştireceği insansız hava araçlarının tasarım sürecine önemli katkılarda bulanabilmesi için ihtiyaç duydukları motivasyonu yarışmayla birlikte kazandıklarını söyledi.

Yarışmaya katılan öğrencileri, yalnız bırakmayarak programa iştirak eden Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker de Üniversitemiz adına yarışan tüm takımları tebrik etti. Şeker; “Yarışmada dereceye girenlerin yanı sıra böyle önemli bir yarışmaya katılma çabası ve özgüveni gösteren gençleri kutlarım. Milli teknoloji konusunda gençleri motive eden TÜBİTAK’a teşekkür ederim. Bağımsızlık mücadelesinde başarı milli projelerin yaşama geçirilmesine bağlıdır.” ifadelerini kullandı.

Aralarında Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğrencilerimizin de bulunduğu Vaveyla, RTX ve Kovan takım kaptanları ise TÜBİTAK Uluslararası İHA Yarışmasına katılmaktan oldukça memnun kaldıklarını bu tarz festivallerin öğrenciler için güzel tecrübeler yaşattığını ifade ettiler. Yarışmaya katılan takımlar gelecekte ülkemizin geliştireceği insansız hava araçlarının tasarımının parçası olabilmek için ihtiyaç duydukları motivasyonu yarışmayla birlikte elde ettikleri inancına sahip olduklarını da ifade ettiler.

Paylaş