745. Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri Başladı

10.12.2018

Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve çok sayıda davetlinin katılımıyla başladı.

Her yıl Konya’da 7-17 Aralık tarihleri arasında yapılan ve bu yıl “Selam Vakti” temasıyla gerçekleştirilen Hz. Mevlana'nın 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri başladı. Etkinliklerin ilk gününde; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla, sevgi ve hoşgörü yürüyüşü, türbe ziyareti ve sergi açılışları yapıldı. Gündüz düzenlenen etkinliklerin ardından akşam da ilk sema programı gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi’ndeki program, protokol konuşmalarıyla başladı. Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hazreti Mevlana’nın, “Gel” çağrısıyla milyonlara ışık olduğunu söyledi. Şeb-i Arus’un bu yılki temasının “Selam Vakti” olduğunu hatırlatan Bakan Kurum, ”Selam, barış ve esenlik demektir. Yüce dinimiz de barış ve esenlik dinidir. Selam vermek ‘kardeşlik’ demektir. Bizler, gittiğimiz her coğrafyada hiçbir din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese selamı, yani barış ve huzuru götüren bir medeniyetin temsilcileriyiz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta, hoşgörü ve insan hakları deyince akıllara Hazreti Mevlana’nın geldiğinin altını çizerek, “Bizler düşüncelerimiz farklı olsa da; diller, inançlar, mezhepler, etnik kökenler, kültürler farklı olsa da insan olarak, ‘can’ olarak birbirimize saygımızı, hürmetimizi ne olursa olsun korumayı başaran bir milletin mensuplarıyız” ifadelerini kullandı.

Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Hz. Mevlana Kur’an ve sünnet çizgisinde sevgiyi temel alan, insanlar arasındaki farklılıkları aşarak bir arada yaşamanın yolunu çizmiş ve milletimizin insan sevgisi ile hoşgörüye dayalı hayat tarzının mimarı olmuştur” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Sevgi medeniyetimizin manevî mimarı ve gönüller mektebinin âlimi Hz. Mevlâna Celâleddin Rumî; hayatı, düşünceleri, eserleri, sevgiyi, barışı ve hoşgörüyü temel alan evrensel mesajlarıyla milyonları etkilemiş ve gönülleri birleştirmeyi başarmıştır. Hz. Mevlana arkasında aşkla yoğrulmuş fikirler bıraktığı içindir ki yüzyıllardır milyonlarca insan bir araya geliyor ve onu yâd ediyor” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker ise, İslam’ın selama verdiği önemden söz ederek selamın insanlığın ortak değeri olduğunu vurguladı.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdüssettar Yarar ise konuşmasında törenler ve hafta boyunca yapılacak etkinlikler hakkında misafirleri bilgilendirdi.

Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Özhan, topluluk üyeleriyle Türk Tasavvuf Müziği konseri, Araştırmacı - Yazar Ömer Tuğrul İnançer de “Mesnevi Sohbeti” gerçekleştirirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu tarafından ise “Mevlevi Ayini Şerifi” icra edildi.

Paylaş