Şeb-i Arus Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
27.11.2018

Şeb-i Arus olarak da adlandırılan 7-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Hazreti Mevlana 745. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

81’incisi bu yıl ‘Selam Vakti’ temasıyla gerçekleştirilecek olan Hazreti Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri ile ilgili bilgilendirme toplantısında konuşan Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, “Bu yıl düzenlenecek olan anma törenlerinde yine İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ve onların heyeti tarafından 3 bin 766 adet etkinlik düzenlenmiş bulunuyor.  Türkiye’nin en etkin, en etkileyici programlarından olan, sanat ve kültür anma programları arasında belki de en başarılı Şeb-i Arus programıyla ilgili etkinlikler gördüğünüz gibi çok çeşitli alanlarda inşallah bu sene yer alacak. Bununla ilgili bizden önceki dönemde Valimiz Yakup Canbolat, Kültür Müdürlüğümüz ve değerli ekibi, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, rektörlerimizin büyük ve detaylı çalışmaları olmuş. Konunun ciddiyetine uygun şekilde arkadaşlarımız büyük bir hassasiyet içerisinde programları en ince detayına, en ince ayrıntısına kadar üzerinde durarak planlamışlar. İnşallah çok kısa bir süre sonra da bu planlanan programları hayata geçireceğiz. Herhangi bir aksaklığa meydan vermeme çabasıyla beraber hayata geçirmeye çalışacağız. İnşallah her yıl olduğu gibi 10 binlerle ifade edebileceğimiz ülkemizden ve yurt dışından gelen misafirlerimizle Hazreti Mevlana’nın ortaya koymuş olduğu düşünce, hikmet, hoşgörü, sevgi gibi çok kıymetli düşüncelerle tekrar onu hatırlayıp bir anma programı yapmayı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Törenler için hazırlıkların özenle yapıldığını aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ise, “7-17 Aralık tarihleri arasında hem yurt içinden hem yurt dışından on binlerce misafirimizi şehrimizde ağırlıyoruz. Mevlana Kültür Merkezinde başlayacak programımız, Şeb-i Arus gecesi Büyükşehir Belediyemizin Spor ve Kongre Merkezindeki  final programıyla tamamlanmış olacak. İnşallah programa Cumhurbaşkanımızın da katılmasını arzu ediyoruz. Sayın Valimiz de önümüzdeki günlerde davetiyeyi ulaştırıp kendilerini programa davet edecektir. Cumhurbaşkanımız bugüne kadar bu kadar yoğunluğunun ve talaşının içerisinde Konya’ya gelmeyi ihmal etmedi. Bu sefer de büyük bir buluşma olacağına inancımız tam. Bu programların sorunsuz geçmesi için her türlü tedbir alındı, gerekli çalışmalar yürütüldü. Gelen misafirlerimiz en iyi şekilde ağırlanacaklar.” dedi.

Düzenlenecek olan programlara destek veren üniversiteler adına konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker de, “Hazreti Pir’e hizmet etmek, Hazreti Pir’in misafirlerini ağırlamak ayrıcalıktır. Kazasız belasız, inşallah sağlık ve afiyet içerisinde programların tamamlanmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Anma törenleri kapsamında sahne ve salonlarda gerçekleştirilecek olan programların 23 ana başlıktan oluşacağını belirten İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar da, “Vuslat Yıldönümü faaliyetleri kapsamında açılış programının ardından, 15 sema, 15 mesnevi dersleri, 40 türbe önü buluşmaları, 14 sergi, 3 panel, 15 konferans, 1 ödül töreni, 1 sunum, 1 imza günü, 1 Nevbe merasimi, 17 Türk Tasavvuf müziği konseri, 15 Mesnevi sohbetleri, 47 atölye çalışmaları, 1 sempozyum, 22 Meşk, 23 söyleşi, 1 opera, 21 stantlar (Sanat Ocağı Mevlevihane), 3 bin 512 tiyatroyla birlikte toplam 3 bin 766 program gerçekleştirilecektir.” diye konuştu.