Sayıştay Başkanı Baş Üniversitemizde Kariyer Planlaması Programına Katıldı
18.10.2018

Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, birtakım etkinliklere katılmak üzere geldiği Konya’da Üniversitemiz Meram Tıp Fakültesi Prof. Dr. Asım Duman Konferans Salonunda gerçekleştirilen “Muhasebe-Denetim Mesleği Geçmişi, Bugünü ve Geleceği” konulu Kariyer Planlaması programına katıldı.

Programda ilk olarak konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker, iştiraklerinden dolayı Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş’a teşekkür ederek, “Devletlerin geçirdiği medeniyet yolculuğu içerisinde kurdukları kurumlarıyla geleceğe güvenle bakabilecekleri ve yetiştirdikleri yeni nesillerle hem bulundukları coğrafyada hem de insanlığın tamamına yönelik ürettikleri hizmetlerle anılmaları ve kendilerini sağlamlaştırmaları olagelmiş olan bir süreçtir. Bu yolculukta bizler de yıllardan beri atalarımızdan devraldığımız mirası layıkıyla taşımaya ve geleceğe aktarmaya çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Rektör Şeker’in konuşmasının ardından hediye takdimi gerçekleştirildi.

Hediye takdiminin ardından konuşan Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş ise, kurumun tarihçesi hakkında bilgi vererek Sayıştay’ın 1862 yılında Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz tarafından kurulduğunu ve kurumun kamu maliyesinin güçlü temeller üzerinde yeniden inşası için başlatılan girişimlerin ürünü olduğunu belirtti. Başkan Baş, bin yılı aşkın devlet geleneğinde gelir ve harcamalara ilişkin belge, kayıt düzeni ve muhasebe sistematiği ile denetimlerin zaman içinde geliştiğini kaydetti.

Bugünkü Sayıştay sistematiğinin oluşumunda Osmanlı Devleti'ndeki Divan-ı Muhasebat'ın büyük rolünün olduğunu aktaran Baş, "Osmanlı Devleti öncesi Türk devletlerinde Karahanlılar'daki Divan-ı İşraf'ın kuruluşu 840'tır. Osmanlı'da Divan-ı Muhasebat'ın kuruluşundan bugüne 156 yıl oluyor. Karahanlıları da dikkate alırsak bin 156, doğru olan da budur. 840 yılından beri devlet denetim kültürüne sahip bir milletiz, bunu böyle bilmek lazım. Dolayısıyla göğsümü gere gere yabancılara da böyle anlatıyorum; 'Kurumumuz, 840 yılından bu yana devlet geleneklerine sahip olan bir kurumdur' diye. Bugün itibarıyla bu geçmişimizle birlikte henüz kuruluşunun yeni aşamalarında olan devletler bize gıpta ile bakıyor. Bugün aynı zamanda Avrupa Sayıştaylar Birliğinin başkanıyım. Böyle bir geçmişimiz olmasa hiç kimse Türkiye'ye başkanlık bahşetmez. Asya Sayıştaylar Birliğinin yönetim kurulunun üyesiyim. Seyit kim? Köylü bir ailenin çocuğu ama önemli olan ben değil, kurumumuz ve devletimizin geçmişi. Bu itibar devletimize gösterilmiş itibardır.” ifadelerini kullandı.

Başkan Seyit Ahmet Baş, konuşmasının ikinci kısmında öğrencilere kariyer planlaması hakkında bilgiler vererek tavsiyelerde bulundu.

Program soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.