Üniversitemiz Bilim Festivalinde Yerini Aldı
05.10.2018

Öğrencilerin bilim merakını geliştirmek amacıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Bilim Festivali’nin 6.sı bu yıl  "Sen de Yapabilirsin" temasıyla gerçekleşti.

Festivalin açılış törenine, Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, İl Milli Eğitim Müdürü Mukadder Gürsoy, Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, kurumların temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konya Valisi Yakup Canbolat, Konya Bilim Merkezi'nde gerçekleştirilen festivalin açılışında, hava şartlarının festivalin yapılmasına elverişli olduğunu söyledi. Festivalde yaklaşık 100'e yakın standın olduğunu belirten Canbolat, "Festivale 30'a yakın kuruluşun katkısı var. Büyükşehir Belediyemizin böyle bir organizasyonu yapmasından dolayı son derece memnunuz. Üç gün boyunca çocuklarımızı festival kapsamında burada ağırlayacağız. 100 binden fazla ziyaretçinin burayı gezmesini bekliyoruz. İlçelerimizden, çevre illerimizden ve kent merkezindeki okullarımızdan festivalimize katılmalarını istiyoruz. Bütün ailelerimizi ve Konyalıları buraya davet ediyoruz." diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da festival sayesinde, çocukların stantlarda bilimle tanıştıklarını dile getirerek, şunları söyledi :"Üç gün boyunca çocuklarımıza bilimi sevdirecek etkinlikler düzenleyeceğiz. Ziyaretçiler aynı zamanda TÜBİTAK destekli bilim merkezimizi de ziyaret edebilirler. Burası bugüne kadar 1 milyon ziyaretçiyi ağırlayan, Türkiye'nin en güzel bilim merkezlerinden birisidir. Festivalimiz Türkiye'de bir marka olma yolunda hızla ilerliyor."  

Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker yaptığı konuşmada festivalin, gençlerin geleceğe güvenle bakması için yapılan çalışmalardan biri olduğuna dikkati çekerek, emeği geçenlere teşekkür etti. 

Üniversitemiz ve Konya Büyükşehir Belediyesinin ortak projesi olan Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği’nin de tanıtımının yapıldığı festivalde ayrıca, Meram Tıp Fakültesi Patoloji bölümü öğrencileri de açtıkları stantta bölümle ilgili bilgiler verdiler.

Meram Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi Pembe Oltulu, Bilim Festivalinde her yaştan gençle bir araya gelmekten son derece memnun olduklarını kaydetti. Çeşitli bilimsel aktivitelerin sergilendiği festivalde Patoloji Bölümü olarak yer aldıklarını söyleyen Oltulu; “Çok çeşitli çadırlar vardı festivalde. Biz de tek Üniversite olarak orada yerimizi aldık. Mikroskop görüntüleriyle patologların oluşturduğu sanat eserlerinin yer aldığı bir yarışma var. Bu yarışmadan gelen fotoğrafları seçtik, o sergimizi bu festivalde de gösterelim istedik. Daha sonra patolojiyi anlatan materyaller ve mikroskoplarımızı götürdük. Vatandaşlarımız, çocuklar standımızı ilgiyle ve merakla ziyaret ettiler, bundan dolayı memnun olduk.” dedi.

Öğrenciler ve bilim meraklılarının, teknolojik cihazları deneyimleme imkanı bulacağı festival, 7 Ekim'de sona erecek.