Nobel Kimya Ödülü Sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar Konya Bilim Merkezinde Adına Açılan Serginin Açılış Törenine Katıldı
15.05.2016

2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) şeref üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar Konya’ya geldi.

Sancar; Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Büyükşehir Belediye Başkan Tahir Akyürek’in davetlisi olarak Konya Bilim Merkezini ziyaret etti. Bilim Merkezinde matematik ve fizik alanında ödül olan lise öğrencileri tarafından karşılandı. Aziz Sancar Konya Bilim Merkezinde; Necmettin Erbakan Üniversitesi ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kendisi adına düzenlenen sergi açılına katıldı.

İnşaallah Konya’dan Beni Geçecek Çocuklar Çıkar

Açılış Töreninde konuşan Prof. Dr. Aziz Sancar; Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker’e davetlerinden ötürü teşekkür ederek başladığı konuşmasında, gördüğü ilgi, alaka ve hürmete layık olup, daha çok gayret ederek çalışacağını ifade etti. Sancar: “Memleketimize bilim alanında böyle bir yer kazandırdıkları için Konya Büyükşehir Belediyesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesine çok teşekkür ediyorum. İnşallah Konya’dan beni geçecek çocuklar çıkar." dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek; Türkiye’nin ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezinde dünyaca ünlü bilim adamı Aziz Sancar’ın adına bir alan açılmasını çok önemsediklerini söyledi. Alanda Sancar’ın hayatından ve bilimsel çalışmalarından oluşan görsel bir bölümü de ziyaretçiler için Necmettin Erbakan Üniversitesiyle beraber hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker de konuşmasında: “Sayın Sancar’ın Konya Bilim Merkezini ziyareti, Konya Üniversitelerinde ve tüm bilim aşkı ile dolu olan öğrenciler için son derece önemli. Kendisinin ulaştığı nokta bizleri gururlandıran bir nokta ve gençlerimize örnek teşkil ediyor. Aziz Hocamızla gurur duyuyoruz, sayılarının çoğalmasını diliyoruz.” dedi.

Konya Bilim Merkezinde bulunan 4 sergiden birisi olan Vücudumuz Sergisine Prof. Dr. Aziz Sancar’ın adı verildi. Sancar’ın adını taşıyacak sergi; Sistemler, Hücreler, Biyomedikal Laboratuvar olmak üzere üç ana temadan oluşuyor. İnsan vücudundaki sistemleri tanıtarak, bu sistemlerde yer alan organların sağlıklı bir şekilde hayatta kalmaları için yerine getirdikleri her birine özgü görevleri hakkında bilgilendirme yapmayı amaçlayan sergide 31 adet düzenek bulunuyor. Sergide ayrıca; insan vücudundaki hastalık risklerini azaltan, sağlıklı olmayı sağlayan alışkanlıklar ve seçimler hakkında da bilgi sahibi olunmasını sağlayan eğitim düzenekleri yer alıyor. Prof. Dr. Aziz Sancar Sergisi içinde, katılımcıların tansiyon ölçüp diyaliz yapabildiği, detaylı göz incelemesi yapıp, insanın verdiği refleksleri ölçebildiği ve DNA çözümlemesi yapabildiği düzenekler bulunmakta.

Konya Bilim Merkezindeki programın ardından Sancar; Rektörümüz Prof. Dr. Muzaffer Şeker ile Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan refakatinde Karatay Medresesi ve İnce Minareli Medresiyi gezdi.

Prof. Dr. Aziz Sancar Kimdir?

1946’da Mardin Savur’da 8 kardeşin 7.si olarak dünyaya geldi. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve doktora için ABD’ye gitti. 1997 yılından bugüne ABD Nort Carolina Chapel Hill’de Nort Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümünde görev yapan Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 400’den fazla bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 bin fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. Kendisi gibi Biyokimya Profesörü ve Öğretim Üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra yurt dışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Uluslararası Bilimler Akademisine kabul edilen Sancar buraya kabul edilen 3 Türk’ten biri olmuştur. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) şeref üyesi ve ABD Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde ‘ritmik saat’ buluşuna imza atarak dünya çapında üne kavuşmuştu. Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu. 2015 yılında Nobel Kimya ödülünü alan Sancar, 2006 yılından bu yana TÜBA üyesidir.