Library and Documentation Department B.
05.03.2021

Wikilala(Osmanlı Dijital Kütüphanesi)- Deneme Veritabanı

(31.12.2021 tarihine kadar deneme erişimi)
Wikilala matbaanın icadından sonra basılmış Osmanlıca metinler (gazete, dergi, kitap ve belge) içerisinde "arama" yapılmasına olanak sağlayan bir dijital kütüphanedir. Meraklıların veya akademik çalışmalar yapan araştırmacıların halihazırda Osmanlıca metinlerde latin harfleriyle arama yapabilmelerine imkân tanıyan bir kütüphane bulunmamaktadır. Dijital baskı çağına gelinceye dek araştırmacılar Osmanlıca metinler içerisinde aradıklarını bulabilmek için sayfalarca konu başlığını taramak, hatta satır satır metin okumak zorundaydılar. Oysa Wikilala sayesinde tek bir hamle ile aradıkları tüm başlık ve içeriklere saliseler içerisinde ulaşabilirler.

İçerik Hakkında
  • Gazeteler: 15 ulusal ve 74 yerel Osmanlıca gazetede toplamda 1 milyona yakın gazete sayfasında anahtar kelime yazarak arama yapabilirsiniz.
  • Dergiler: Edebiyattan ekonomiye, sosyolojiden teknolojiye onlarca kategoride 500 bine yakın dergi sayfasında arama yapın.
  • Kitaplar: Edebiyattan sanata, tarihten bilime 36 ayrı kategoride toplam 4.658 kitap içerisinde arama yapın.
  • Makaleler: Şinasi’nin Mukaddime adlı ilk makalesinden başlayarak 1930’lara kadar yazılmış olan bütün Osmanlıca gazete ve dergi makalelerinde arama yapın.
  • Belgeler: Fermanlardan beraatlara, mektuplardan telgraflara onlarca kategoriden oluşan resmi/gayriresmi evrak ve belgelerde arama yapın.
  • Diğerleri: Projelerde haritalara, kartpostallardan hat levhalarına kadar aklınıza gelen her türlü Osmanlıca materyalde arama yapın.
Erişim için: tıklayınız...
Üyelik için:  tıklayınız...
Kısa Tanıtım Videosu için: tıklayınız...
Kullanım kılavuzu ve detaylı bilgi için: tıklayınız...