Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Türkkan Geliştirdikleri Meme Kanseri İlacı Hakkında Bilgi Verdi

08.10.2019
Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi

Konya'da Türk bilim insanları tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, meme kanserinin tedavisinde kullanılması amacıyla antikanserojen özelliğe sahip ilaç geliştirildi. Üniversitemiz Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Fizik Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Türkkan, meme kanserinin tedavisinde kullanılması amacıyla geliştirdikleri ilaç hakkında bilgi verdi.

Dünya genelinde kanserin her geçen gün yayıldığını ve bu rahatsızlığın çağın en önemli hastalıklarından biri olduğunu belirten Prof. Dr. Türkkan, Tıp dünyasında kanser tedavisine ilişkin kıymetli çalışmaların varlığından bahsederek Türkiye'de de benzer çalışmaların olduğunu ifade etti.

Selçuk Üniversitesi ile iş birliğinde kanser tedavisi için çalışmalar yürüttüklerini ve bu çalışmalarda ciddi mesafe aldıklarını kaydeden Türkkan, “Çalışmalarımızı fizik, kimya, veterinerlik ve biyoloji alanındaki hocalarımızla yapıyoruz. Amacımız, kanserin tedavisinde güzel çalışmalar yaparak ülkemize ve insanlığa faydalı olmak” diye konuştu.

Yaptıkları araştırmalarda meme kanseri üzerine yoğunlaştıklarını dile getiren Prof. Dr. Ercan Türkkan, “Geliştirdiğimiz ilaç meme kanserinin tedavisinde kullanılacak. Çalışmalarımızı yaklaşık 2 yıldır sürdürüyorduk. Bu zaman diliminin sonunda meme kanserinin tedavisinde etkili olan ve kanserli hücreleri öldüren bir ilaç geliştirdik. Bu gerçekten ülkemizde yapılan kanser araştırmalarını yukarıya taşıyan ve dünyada da dikkatleri üzerimize çeken bir çalışma oldu” şeklinde görüşlerini aktardı.

Metastaz Yapmış Meme Kanseri Üzerinde de Etkili

Geliştirilen ilacın metastaz yapmış meme kanseri üzerinde de etkili olduğuna vurgu yapan Türkkan, “İlaç metastazik özelliği olan dirençli meme kanserinde başarılı sonuçlar verdi. Bu da bizi mutlu etti. Bu madde, yani ilaç aynı zamanda antimikrobiyal özelliğe sahip. Yani aynı zamanda vücutta bulunan mikropları da öldürme özelliği var. Antibiyotik olarak da işlev görüyor. Çift yönlü kullanılabilecek bir ilaç. Diğer kanserler üzerinde de çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuda ülkemizin değerli ilaç ve ilaç etken maddesi üretmesini önemsiyoruz. Ülkemizin potansiyeli ile insan kaynaklarıyla bunu yerli ve milli olarak gerçekleştirdik” dedi.

Türkkan, ilacın multidisipliner bir çalışmanın sonucunda geliştirildiğine değinerek, “Benim dışımda fizik, kimya, biyoloji ve tıp alanında başta Prof. Dr. Emine Güler Akgemci ile Prof. Dr. Ülkü Sayın olmak üzere, sekiz akademisyen bu çalışmaya destek verdi. Geliştirdiğimiz ilacı ilk etapta laboratuvar ortamında kanserli hücreler üzerinde denedik. Başarılı sonuçlar aldık. Deneysel hayvanlar üzerinde de yakında denemelerimizi yapacağız” şeklinde konuştu.

Patent Başvurusu Yapıldı

Çalışmanın "Journal of Organometallic Chemistry" dergisinde makale olarak yayımlandığı bilgisini paylaşan Türkkan, “Türk bilim adamları olarak böyle güzel bir buluşu biz yaptık. Bu, ülkemiz için büyük kazanım ve gurur verici bir durumdur. Patenti için başvuruda bulunduk. İnşallah patentini de aldıktan sonra, seri üretime geçmesini sağlayarak, ülkemizin ve insanlığın hizmetine sunmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Paylaş