Eğitim Bilimleri Enstitüsü

Kılavuzlar, Şablonlar ve Logolar

Üniversitemiz tezlerine kurumsal kimlik kazandırmak amacıyla enstitülerimizin tez yazımında ortak biçimsel özellikler belirlenmiş olup, bu değişikliğe göre yazım kılavuzunun biçimsel özellikler kısmında ve şablonların biçimsel özelliklerinde değişiklikler yapılmıştır.
Bu kapsamda diğer küçük değişikliklerin yanında en önemli değişiklik savunma öncesi enstitüye verilecek spiral ciltli ve savunmadan sonra enstitüye verilecek ciltli tezlerin arkalı önlü (iki taraflı) basılacak olmasıdır.
Savunma sonrası teslim edilecek tezler için arkalı önlü (iki taraflı) basımda tezin sayfa sayısı cilt yapılmaya uygun değilse tek taraflı basılabilir.
Eski şablonu kullanan öğrencilerimizin arkalı önlü (iki taraflı) basım için sayfa sağ ve sol kenar boşlukları 2,5 cm olarak ayarlaması gerekir.  Bu amaçla sırasıyla “Sayfa Düzeni”, “Kenar Boşlukları”, “Özel Kenar Boşlukları” tıklanarak açılan pencerede sağ ve sol kenar boşluklarını 2,5 cm olarak değiştirdikten sonra sol alttaki “Uygulama yeri” ayarı “Tüm belgeye” olarak değiştirilip “Tamam” tıklanmalıdır. Resimli anlatım için tıklayınız.
2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı Güz yarıyılından sonra önceki şablona göre yazılmış tezler kabul edilmeyecektir. Bu nedenle tez yazımına yeni başlayacak, yazım aşamasının başında olan veya 2021-2022 Eğitim ve Öğretim yılı Güz yarıyılından sonra tez savunma sınavına girmeyi planlayan öğrencilerimizin yeni şablonumuzu kullanmaları gerekmektedir.