Bilimsel Yayınlar Koordinatörlüğü

ResearcherID Hesap Oluşturma İşlemleri

Değerli Kullanıcılarımız,

Üniversitemiz 2019 yılı Mayıs ayı itibarı ile Clarivate Analytics firması ile Web of Science tarafından taranan dergilerdeki yayınların bibliyometrik analizlerinin yapılmasını sağlamak için işbirliği yapmıştır.

Web of Science tarafından taranan üniversitemize ait yayınların, daha sağlıklı analiz edilebilmesi, üniversitemiz bünyesinde yer alan tüm öğretim elemanlarının ResearcherID almaları gerekmektedir.

Bazı yazar isimlerindeki benzerlikler, kadın araştırmacıların evliliğe bağlı olarak soyadlarının değişmesi ve isimlerin veriliş yöntemlerindeki farklılıklardan dolayı bir akademisyenin tüm yayınlarına toplu olarak ulaşmada sorunlar yaşanmaktadır. Sonuç olarak; bilimsel çıktıların yönetiminde doğru veriler kullanılamamakta ve bir yazar ya da bağlı olduğu kurum ile ilgili yapılacak analizler hatalı sonuçlar vermektedir.

Researcher ID Neden Önemli?

  • Bir araştırmacıya ait çalışmaların toplu olarak görüntülenebilmesi,
  • Bibliyometrik analizlerde doğru verilerin kullanılabilmesi,
  • Kurumlar açısından araştırmacılarının verimliliklerinin değerlendirilebilmesi,
  • Kuruma sağlanan katma değerin ortaya çıkarılabilmesi için önemlidir.

Bu nedenle ResearcherID’si olmayan araştırmacılarımızın;  aşağıda yer alan ResearcherID’i hesabı oluşturma adımlarını takip ederek kendi ID’lerini almaları gerekmektedir.

Bu ID oluşturma aşamasında standardı sağlamak için; 

Institution alanından Necmettin Erbakan University,

Sub-organization/Departman alanından ise kendi fakülte ve bölümlerini (listede belirtilen ingilizce açık fakülte-bölüm adları)  seçmeleri ve ID’ler oluşturulduktan sonra ResearcherID hesabına kendi yayınlarınızı eklemeniz gerekmektedir.

 

Not: ResearcherID’ler Publons Profiline taşınmıştır. Araştırmacılar tek bir ara yüzden hakemlik, editörlük, çalışmalarını ve yayınlarını takip edebilmektedirler. Web of Science, ResearcherID ve Publons hepsi Web of Science Group altındadır. 

1.ADIM: İlk defa Researcher ID alma işlemi:

Daha önce Publons profili veya Researcher ID’si olmayan bir araştırmacı buradan Publons Profiline kayıt olduktan sonra Web of Science’da var olan herhangi bir yayını “Claim on Publons-track citation” yaparak Publons’a ekler (Aşağıdaki ÖNEMLİ NOT3 başlığı altındaki videoyu izleyiniz.). (Export kısmından- daha önce “add to ResearcherID I wrote this” olarak geçiyordu) Bu eklemenin ardından 2 gün sonra araştırmacının Publons hesabının sağ köşesinde “Web of Science ResearcherID” numarası görünecektir. “Web of Science ResearcherID” Web of Science, InCites, Converis, Publons ve diğer çözümler ile senkronizedir.

  • Yayın ekleme ile ilgili olarak diğer yöntemler için tıklayınız.
  • Hakem değerlendirmesi ekleme için yöntemler için tıklayınız
  • ResearcherID Publons Profiline aktarılması ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplar için tıklayınız
  • Libguides sayfası için tıklayınız

2.ADIM: Daha önce ResearcherID hesabınız var ise bunu Publons’a nasıl taşıyabilirsiniz? Lütfen videoyu izleyiniz.

Daha önceki var olan hesabınız ile Publons’a buradan girdiğinizde eğer Web Of Science’da yayınınız var ise videodaki gibi otomatik olarak yayınlarınızı tarayacak ve publons hesabınıza aktaracaktır. Buradaki ID daha önceki aldığınız ID’dir ve artık buraya yayınlarınız taşınmış oldu.

ÖNEMLİ NOT 3:

Daha önce bir hesabınız var ve yayınınız da WOS’da mevcut olduğu halde otomatik olarak sistem yayınınızı bulmuyor ise lütfen aşağıdaki videoda belirtilenleri yapınız…

3

Bu işlem gerçekleştikten sonra Publons hesabınızın sol tarafta yer alan yayınlar kısmından ilgili yayınınızın aktarıldığını göreceksiniz.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra 2 iş günü sonrasında tekrar hesabınıza girdiğinizde ID’nizin oluştuğunu görebileceksiniz…